czfrUrodził się w 1947 r. w Szczepanowie. Wyższe studia muzyczne ukończył w 1971 r. w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (Wydział Wychowania Muzycznego – 1971 r.). Pracę zawodową podjął w Państwowej Szkole Muzycznej II Stopnia w Rybniku, następnie w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie w Instytucie Wychowania Muzycznego i Plastycznego. Od 1980 r. zaangażowany został w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. W roku 2004 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. Był dziekanem Wydziału Kompozycji, Teorii i Edukacji Muzycznej. W latach 1990-96 pełnił funkcję dziekana Wydz. Wychowania Muzycznego. Jego działalność artystyczna, jako dyrygenta chóralnego, związana była w ostatnim czasie z Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej w Katowicach, którego był współtwórcą (zespół działa od 1997). Stanowisko kierownika artystycznego i dyrygenta Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej w Gliwicach objął w 1996 roku. Jako dyrygent współpracował z polskimi kompozytorami /E. Bogusławski, A. Dziadek, J. W. Hawel, R. Twardowski, J. Świder/, dokonując prawykonań ich utworów i nagrań archiwalnych. Był członkiem Rady Artystycznej Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Rady Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce. Pełnił ponadto funkcje jurora wielu konkursów chóralnych. Był recenzentem przewodów doktorskich i habilitacyjnych.

Dzięki bardzo wysokim umiejętnościom pedagogicznym i pewnej wręcz charyzmie potrafił zainteresować śpiewem chóralnym młodzież – z 30 osobowego zespołu w lutym 1996 zespół nasz w krótkim czasie stał się blisko 100-osobowym (fakt ten został doceniony specjalnym wyróżnieniem za 1996, 1997 i 1998 rok – nagrodą J. Bortla przyznawaną przez Oddział Śląski PZChiO).

Pod dyrekcją Czesława Freunda (dziesięć lat pracy) chór wystąpił poza Gliwicami: w Austrii (Wiedeń, Linz, Reichraming), Bośni i Hercegowinie (Prijedor), w Czechach (Praga), w Danii (Legoland, Nr Lydelse, Odense), w Hiszpanii (Madrycie), w Kanadzie (St. Catharines, Mississauga, Campbell River, na Denman Island, Powell River i Whistler), w Korei Płd. (Busan), w Niemczech (Warstein, Suttrop, Lippstadt, Brigge, Kallenhardt, Hattingen k. Bochum, Brema), w Stanach Zjednoczonych Ameryki (Nowy Jork, Trenton, Waszyngton, Częstochowa-amerykańska), we Włoszech (Arco) oraz Bielsku, Białymstoku, Brzeszczu, Bydgoszczy, Bytomiu, Chorzowie, Chrzanowie, Cieszynie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Hajnówce, Janowcu, Jastrzębiu, Katowicach, Kędzierzynie, Knurowie, Krakowie, Legnicy, Międzyzdrojach, Mosznej, Narewce, Olsztynie, Opolu, Pawłowicach, Piekarach Śl., Pilchowicach, Pilicy, Płocku, Pszczynie, Rabce, Rudach Raciborskich, Rumii, Rybniku, Skoczowie, Świętochłowicach, Tychach, Ustroniu, Warszawie, Wiśle, Wrocławiu, Wygiełzowie, Zabrzu, Zawadzkiem, Zawierciu i Zielonej Górze.

Dziesięć lat pracy – 11 festiwali z nagrodami (19 nagród muzycznych).

Zmarł 13 września 2013 roku w wieku 66 lat.