Najbliższe XXXVIII Gliwickie Spotkania Chóralne to zaplanowane 3 dni spotkań z muzyką chóralną w różnych miejscach na terenie naszego miasta rozłożone na przestrzeni kilku tygodni.

W czasie tej edycji festiwalu spektrum form, gatunków i stylów muzycznych prezentowanych przez gospodarzy jak i zaproszonych gości będzie wyjątkowo szerokie: od koncertu symfonicznego po muzykę rozrywkową, od muzyki popularnej po żywiołowy koncert muzyki gospel, od dzieła pasyjnego po utwory sakralne, niosące swoim przesłaniem radość wielkanocną.

W tym roku festiwalowe koncerty swoim charakterem oraz doborem repertuarowym niezwykle współbrzmią z atmosferą czasu, w którym zaplanowaliśmy nasze spotkania.

Pierwszy z nich to koncert inauguracyjny, w czasie którego otworzymy festiwal czołowym dziełem francuskiego kompozytora Maurice’a Duruflé „Requiem op. 9 ” z 1947 roku. „Requiem”, wieloczęściowa kompozycja – medytacja nad tekstem liturgii żałobnej, wykonany zostanie 25 marca, w czasie pasyjnym, odpowiednim na duchowe przygotowanie do wydarzeń zbliżającego się Triduum Sacrum.

Utwór ukończony w połowie minionego wieku jest w literaturze muzycznej wybitnym przykładem kompromisu między nowatorstwem a szacunkiem dla dziedzictwa minionych epok. Autor „Requiem” jako naoczny świadek przeżyć wojennych czerpał pełnymi garściami z tradycji muzyki liturgicznej opierając swoje dzieło m. in. o średniowieczną formę łacińskiej Missae Pro Defunctis, pragnąc, aby utwór stanowił modlitewne ukojenie, przestrzeń medytacji. Swoisty renesans muzyki chorałowej, którego efektem jest prezentowane dzieło, stanowi źródło nieprzerwanej fascynacji i inspiracji kompozytorów XX i XXI wieku oraz słuchaczy odszukujących w nim swoje duchowe korzenie.

Z dwóch dostępnych w literaturze muzycznej partytur (orkiestrowej oraz wyciągu organowego), została wybrana wersja dzieła na chór mieszany, solistów z akompaniamentem organów. Do współtworzenia marcowego koncertu pozyskaliśmy wybitnych śpiewaków i zespoły. Chcąc rozwijać współpracę z lokalnymi artystami do udziału zaprosiliśmy gliwickich solistów oraz wybitnego śląskiego organistę – Pawła Seligmana. W czasie koncertu w gliwickim kościele katedralnym pw. Św. Ap. Piotra i Pawła usłyszymy monumentalny chór – połączone siły dwóch zespołów: gospodarzy –  Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Giedwiłło oraz towarzyszącego im „siostrzanego” Akademickiego Chóru Politechniki Wrocławskiej przygotowanego przez dyrygent Małgorzatę Sapiecha-Muzioł. Na scenie wystąpi jednocześnie ponad 80 osób.

Niedziela, 25 marca 2018 r., godz. 19:45
Koncert inauguracyjny: „REQUIEM” M. Duruflé
Wykonawcy:
– osiemdziesięcioosobowy chór złożony z dwóch zespołów – będą to: Akademicki Chór Politechniki Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Giedwiłło oraz Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Małgorzaty Sapiechy-Muzioł,
– Paweł Seligman (organy)
– soliści: Magdalena Spytek (mezzosopran), Szymon Szymik (bas)
Kościół Katedralny pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, Gliwice, ul. Jana Pawła II 5

Sobota, 21 kwietnia 2018 r., godz.10:00 – 11:30
Muzyka Malucha” – spotkanie umuzykalniające ze śpiewem, tańcem i grą na bum bum rurach realizowane metodą Carla Orffa
dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat poprowadzone przez Aurelię Kobylińską – pedagoga, muzyka, wokalistkę.
Liczba uczestników ograniczona.
Zapisy: warsztatymuzyczne2018@interia.pl
Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach, ul. Barlickiego 3

Sobota, 21 kwietnia 2018 r. godz. 19:15
„IN PARADISUM” – koncert muzyki sakralnej
Wykonawcy:
– Zespół Wokalny RONDO pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny
– Akademicki Chór Politechniki Śląskiej pod dyrekcją Tomasza Giedwiłło
Kościół pw. Wszystkich Świętych, Gliwice, ul, Kościelna 4

Niedziela, 22 kwietnia 2018 r., godz.: 16:30

Otwarte warsztaty gospel
prowadzenie: Adam Ryszard Saczka wraz z zespołem God`s Property
Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”, Gliwice, ul. Pszczyńska 85

Niedziela, 22 kwietnia 2018 r., godz. 18:00
„CLAP YOUR HANDS!” – koncert finałowy
Wykonawcy:
– Akademicki Chór Politechniki Opolskiej pod dyrekcją Ludmiły Wocial-Zawadzkiej
– God`s Property pod dyrekcją Adama Ryszarda Saczki
Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko”, Gliwice, ul. Pszczyńska 85

NA WSZYSTKIE KONCERTY FESTIWALOWE WSTĘP WOLNY

więcej informacji na stronie: www.gsch.pl