wieslawa-krodkiewska

Wiesława Krodkiewska – sympatyk naszego chóru, członek Rady Artystycznej d/s chórów akademickich, jurorka „Legnica Cantat”, „Gaude Mater” i wielu innych festiwali krajowych – jako pracownika Centralnego Ośrodka Metodyki Upowszechniania Kultury, pracownika Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, pomysłodawczyni oraz wieloletniej kierowniczki merytorycznej Studium Dyrygentów Chórów Polonijnych w Koszalinie.
Wielokrotnie nasze wspólne ścieżki artystyczne się krzyżowały – wspólne warsztaty muzyczne dla dyrygentów, gdzie byliśmy chórem „treningowym”.
Ostatnie pożegnanie: sobota (14 XII), godz. 12.00, Warszawa, ul. Kapelanów AK 2, kościół p. w. św. Ap. Piotra i Pawła.


KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Prof. Czesław Freund – wspaniały człowiek, wybitny chórmistrz i pedagog, wrażliwy muzyk, wieloletni dyrygent Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej.

Pogrzeb śp. prof. Freunda odbył się w czwartek, 19 września 2013 o godz. 12.00 w Rybniku, w kościele pw. Św. Józefa Robotnika.

Urodził się w 1947 roku w Szczepanowie. Studia muzyczne w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na wydziale Wychowania Muzycznego ukończył w 1971 roku. Pracował m.in. w PSM w Rybniku, w filii UŚ w Cieszynie oraz na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2004 roku otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.
Z Akademickim Chórem Politechniki Śląskiej związany od 1996 roku, kiedy objął stanowisko dyrygenta i kierownika artystycznego. W ciągu kolejnych 10 lat prowadzenia chór koncertował w wielu krajach Europy a także na innych kontynentach. Dzięki Jego ciężkiej pracy zespół zdobył wiele nagród oraz wyróżnień.
Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako wielki muzyk, ale przede wszystkim jako wspaniały człowiek.

Notka o prof. Freundzie na naszej stronie


Czesław Rezner – wieloletni członek naszego Chóru, w latach 76/78 sprawował funkcję Prezesa. Utalentowany muzycznie – nie tylko śpiewał, ale grał na wielu instrumentach, akompaniował nam przy różnych mniej lub bardziej oficjalnych okazjach, był duszą towarzystwa, niezwykle dowcipny nadawał ton wszelkim towarzyskim spotkaniom. W latach gdy zaprzestał śpiewania w chórze, pozostał aktywnym jego sympatykiem, będąc członkiem Stowarzyszeni Przyjaciół Kultury.
Po przejściu na emeryturę Czesław bardzo prężnie działał w środowisku Rudułtów. Był akompaniatorem zespołu ludowego Rzuchowianki, z którym zdobywał liczne nagrody, swoim śpiewem i grą na akordeonie uświetniał liczne biesiady górnicze. Był również członkiem Towarzystwa Miłośników Rydułtów.
Za swą działalność środowisko w którym działał przyznało mu zaszczytny tytuł „Rydułtowika Roku”.
Czesiu miał duszę społecznika i był świetnym organizatorem, czując mocną więź z byłymi chórzystami zadbał o to, by nie tracili ze sobą kontaktu. Od roku 2003-go był głównym inicjatorem i organizatorem corocznych kilkudniowych Zjazdów Seniorów AChPolŚl. Zorganizował ich dziesięć, na jedenastym, który odbył się w czerwcu tego roku uczciliśmy jego pamięć śpiewając na Mszy świętej odprawionej za jego duszę.


bogdan-haydzicki

Bogdan Maria Haydzicki – żywa histora naszego chóru. 25 lutego 2009 roku świętowaliśmy – w obecności Prorektora ds. Dydaktyki dr hab. Stanisława Kochowskiego – uroczysty jubileusz 45 lat jego pracy w zespole. Niezwykła osobowość, podpora tenorów, zawsze oddany chórowi, zawsze obecny i aktywnie włączający się w prace na rzecz zespołu. W przeszłości dodatkowo i niezawodnie pełniący rolę prowadzącego nasze koncerty. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę, 19.01.2013 r. o godzinie 13:00, na Cmentarzu Lipowym w Gliwicach. Akademicki Chór Politechniki Śląskiej uczcił pamięć i pożegnał „Bogusia” oprawiając muzycznie ceremonię.


maria-kopeć

 Maria Kłopeć – nasza wieloletnia chórzystka (sopran). Uroczystości pogrzebowe odbyły się 7 stycznia 2013 roku w Bojszowie, gdzie wykonaliśmy kilka ulubionych utworów Marysi.


Helena Kmieć – nasza była chórzystka. Niezwykle pogodna, zawsze znajdowała czas dla innych ludzi. Kochała śpiewać i tym śpiewem głosić ewangelię. Zaangażowana w wolontariat misyjny Salvator. Została brutalnie zamordowana na misji w Boliwii 24 stycznia 2017 roku.


Izydor Płonka – niezwykle utalentowany i zaangażowany w sprawy chóru tenor. Wielokrotny solista i prezes z dziesięcioletnim stażem. Zmarł 11 czerwca 2017 roku. Pochowany 13 czerwca na Cmentarzu Lipowym w Gliwicach.


Andrzej Rudny – bas w latach 2001-2005. U nas poznał swoją żonę – Julię. Zmarł 12 października rano – miał 41 lat. Grał również w Śląskiej Orkiestrze Kameralnej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 21 października w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Katowicach.


Julia Będkowska – chórzystka w latach 2017 – 2022 (alt). Zawsze chętna do pomocy, służyła dobrą radą i lekarską wiedzą. Zmarła 22 listopada 2022 r. w wyniku choroby. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 26 listopada w Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Maksymiliana Marii Kolbego w Mysłowicach.


Zbigniew Proniewicz – śpiewał w tenorach, w latach 1979-1988, 1996-2005, 2009.

Msza pogrzebowa odbyła się 17 maja 2023r. w kościele pw. Wszystkich Świętych, śp. Zbigniew spoczywa na cmentarzu Lipowym w Gliwicach.